Sosyal Medyalarınızı Nasıl Yönetmelisiniz ?

Web siteniz, sosyal medya hesaplarınız, markanız hepsi hazır ancak tüm bunlarla işime nasıl katkı sağlayacağım tüm bunları nasıl kullanmam gerekiyor diye düşünüyorsanız bu yazımız tam size göre. Şimdi arkanıza yaslanın ve dikkatlice yazımızı okuyarak işe koyulun.

Öncelikle şunu belirtmekte fayda var web siteniz sizin işyerinizdir. Kim olduğunuzu, ne iş yaptığınızı, nasıl yaptığınızı websitenize gelmeden sosyal medya platformlarında ayrıntısıyla müşterilerinize anlatmanız kolay değildir. Sosyal medyalar web sitenize yani iş yerinize ziyaretçi taşıyan servisler gibidir. Sosyal medya platformları sayesinde sizi hiç tanımayan işyerinizi bilmeyen kişiler sosyal medya servisinize binerek websitenize doğru hareket ederler. İşte bu servisi insanların görmesi ve işyerinize doğru gelmesi için sosyal medyalarınızı etkin bir şekilde kullanmanız gerekiyor.

İçerik Nasıl Olmalı ?

Sosyal medya hesaplarınızda paylaşmak üzere kaliteli ve etkin içerikler hazırlayarak işe başlamak gerekiyor. Peki bu içerikler nasıl olmalı ? İçeriklerinizde görsel kesinlikle bulunmalıdır ancak bu görsel aşırı karışık olmamalıdır. Görseliniz sizin vitrininizdir. İşinizle alakalı şeyler içermeli ancak düzensiz ve kalabalık görünmemelidir. Görsel üzerinde olabildiğince az yazı olmasına dikkat edin. Paylaşımınızda vereceğiniz mesajı ve iletişim bilgilerinizi görselin üzerine değil açıklama kısmına yazmalısınız. Görseliniz son derece şık ve dikkat çekici olmalı ki insanlar paylaşımlarınızı merak ederek açıklama kısmınıza bakabilsinler. Karışık görseller kullanıcıların paylaşımlarınıza ilgi göstermemesine ve başka paylaşımlara doğru kaydırmasına neden olur. Merak uyandırıcı, dikkat çekici içerikler insanların paylaşımınızı tıklamasını, beğenmesini ve yorum yazarak daha fazla kişiye ulaşmasını sağlar. Görselinizde logonuzun bulunması kurumsallığınız dolayısıyla insanların güvenini kazanabilmeniz açısından çok ince ve önemli bir faktördür.

Gelelim açıklama kısmına. Açıklamanızı sloganınız ile başlatmanız kurumsallığınızı vurgulamanın ve dikkat çekmenin bir yoludur. Daha sonra mesajınızı ekleyerek iletişim bilgilerinizi yazmanız ve kesinlikle web sitenizin linkini koyarak teşvik edici bir cümle ile açıklamanızı bitirmeniz gerekmektedir. Teşvik edici kelimeler ve cümleler insanların web sitenize gitmesine yani işyerinize gelmesine yardımcı olur. Açıklamanız olabildiğince az ve öz olmalıdır. İnsanları sıkacak kadar uzun ve anlamalarını zorlaştıracak kadar karışık olmamalıdır. Unutmayın paylaşımlardaki amacınız insanları işyerinize yani web sitenize getirmektir. İşinizi paylaşımlarınızda açıklamaya çalışmayın yalnızca web sitenize gelmesi için ilgisini çekmeniz ve merak uyandırmanız yeterlidir.