Facebook Hesabı Nasıl Yönetilmeli ?

Öncelikle bu yazıya geçmeden önce Sosyal Medyalarınızı Nasıl Yönetmelisiniz başlıklı yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz. Facebook içerisinde milyonlarca kullanıcıyı barındıran en büyük sosyal medya platformlarından birisidir. Peki facebook hesabı nasıl yönetilmeli ?

İçerik oluşturmakla ilgili yapılması gerekenleri yukarıda da belirttiğim yazımızda ayrıntıları ile ele aldık. O yüzden bu kısmı geçiyoruz. İlk yapmanız gereken facebookta bulunan gruplara ve sayfalara abone olmanız. Ancak rastgele her gruba üye olmaktan bahsetmiyoruz. Sektörünüzle alakalı gruplara ve hedef kitlenizle alakalı gruplara üye olmaktan bahsediyoruz. Örneğin kamyon yedek parçaları satan bir firma sahibisiniz. Üye olmanız gereken gruplar kamyoncuların, nakliyatçıların, kamyon tamircilerinin bulunduğu gruplar olmalıdır. Daha sonra bu gruplarda yapacağınız paylaşımlar ve diğer kullanıcıların paylaşımlarına yapacağınız etkin katılımlar ile hedef kitlenizin sayfanıza gelmesini sağlamalısınız. Bu paylaşımlarınızın daha çok kişiye ulaşmasına ve çok daha büyük fayda sağlamasına yarayacaktır.,

Daha sonra günde en fazla dört ya da beş paylaşımı geçmemek şartı ile oluşturduğunuz kaliteli içeriklerinizi paylaşmalısınız. Burada dikkat edilmesi gereken günlük paylaşım sayınızın en az bir en fazla beş olmasıdır. Bu paylaşımların daha az olması sayfanızı takip eden kullanıcıların sizi unutmasına ve ilgisinin kaybolmasına neden olur. Günde beşten fazla yapılan paylaşımlar ise takipçilerinizi bunaltmaya ve sürekli sizin paylaşımlarınızla dolan ekranlarının temizlenmesi için sizi engellemesine neden olur. Çok fazla sayıda yapılan paylaşımlar kullanıcılar tarafından anında sayfa takibinden çıkılmasına neden olduğu için bu tür davranışlardan kesinlikle uzak durulmalıdır.

Yaptığınız paylaşımlarınızda içerik olabildiğince dikkat çekmeli, eğlenceli olmalı ya da merak uyandırmalıdır. Aynı şekilde kullandığınız resim ve videolar da kaliteli olmalı. Bulanık bir videoyu ya da düşük kaliteli bir fotoğrafı kimse incelemez.

Paylaşımlarınızı düzenli bir şekilde yaptığınız sürece her geçen gün sayfanıza gelen kullanıcılar ve paylaşımlarınızın etkileşimi artacaktır. Paylaşımlarınıza yapılan yorumlara ve atılan mesajlara olabildiğince hızlı cevap vermek sayfanızın ve firmanızın değeri ziyeretçilerinizin gözünde artacaktır.

Takipçilerinizle olan diyaloğunuzu olabildiğince canlı tutmalısınız. Ancak diyaloğu sürekli kılmak ile samimi olmak ya da bir ileri seviyeye geçerek laubali olmak kesinlikle en büyük ve en kritik hatadır. Kurumsal kimliğinize zarar verecek, sizleri ve sayfanızı olumsuz etkileyebilecek söz ve cümlelerden uzak durmalısınız. Takipçileriniz hangi şekilde hitap eder ya da konuşursa konuşsun siz nezaket kurallarına uyarak saygılı ve resmi bir dil ile iletişiminizi sürdürmek zorundasınız.

Unutmayın facebook sayfanızın asıl amacı işyeriniz olan web sitenize ziyaretçi çekerek onların sizinle iş yapmasını sağlamaktır. Bazı müşterileriniz ile facebook sayfanızdan iş yapıyor olabilirsiniz. Ancak bu elinizden kaçırmış olduğunuz bir fırsat da olabilir. Belki facebook sayfanız ile iş yaptığınız müşteri sitenizi ziyaret etseydi kim bilir daha neler talep edecekti ? Olaya bu şekilde bakmak internet ticaretinin ve sosyal medya kullanımının nasıl şekilde yapılması gerektiği hakkında bir çok şeyi anlatmış oluyor aslında. Tekrar söyleyeceğimiz şeye gelecek olursak paylaşımlarınızda web sitenizin linki kesinlikle bulunmalıdır. Bunun yanı sıra haftada bir kez yalnızca web sitenizi tanıttığınız ve takipçilerinize web sitenizi ziyaret etmelerini teşvik eden paylaşımlar yapmalısınız.

Tüm bunlar internette varolmanızı ve müşterilerinizi sürekli artırmanın yollarıdır. Eğer düzenli ve disiplinli bir şekilde bu faaliyetleri gerçekleştirirseniz işlerinizin artmaması mümkün değil.

İşlerinizde bol kazançlar ve hayırlı müşteriler dileriz.